Vineri, 05 Iunie 2026

Denis Crețu, campionul turneului de snooker de la Mangalia

de Sorin MIHALACHE Luni, 19 Octombrie 2009 1040 2 min citire
Denis Crețu, campionul turneului de snooker de la Mangalia
Club Bowling Saturn a găzduit, sâmbătă, în premieră pentru Mangalia, un concurs de snooker - Cupa Pot Black Mangalia. Deschiderea a fost oficiată de președintele Federației Române de Snooker, antrenor federal Dragoș Cozmaciuc, în prezența reprezentanților autorităților locale și a numeroși admiratori ai acestui sport.
Arbitrajul a fost asigurat de către arbitrul internațional EBSA Alexandru Crișan și arbitrul național Alexandra Brăiculeanu. Competiția face parte din turneul de promovare a acestui joc la nivelul întregii țări, astfel încât România să poată fi repre-zentată de cel puțin un jucător la cel mai important campionat de snooker din lume: Main Tour.
Conform informațiilor furnizate de Magda Colesniuc, membră a departamentului mass-media din cadrul Primăriei Municipiului Mangalia, s-au confruntat la masa verde sportivi consacrați, precum Cozmin Constantin (locul V național), Melkonyan Babken (locul VII național), Denis Crețu (campion național la categoria Man 2008) și Florentin Ciobanu, cu tinere talente din Mangalia: Dan Bozianu, Mihăilă Burduja, Florin David și Marian Stratu. Deși au practicat acest sport din pasiune, fără a avea o pregătire temeinică, alături de un antrenor specializat, tinerii din orașul-gazdă au dat dovadă de pricepere și au pus de câteva ori în dificultate invitații.
Meciul final a avut loc între D. Crețu și M. Babken, locul întâi revenind primului sportiv. Premiul al doilea a fost oferit, așadar, lui Babken, iar pe locul trei s-au situat, la egalitate de puncte, F. Ciobanu și C. Constantin. Cel mai mare număr de puncte realizate consecutiv i-a aparținut tot campionului Crețu - 39, reușite chiar din primul meci, susținut împotriva lui Bozianu.
Președintele Federației Române de Snooker, Dragoș Cozmaciuc, s-a arătat încântat de interesul manifestat de localnici pentru acest joc elegant și a promis că va reveni pentru o sesiune de pregătire profesionistă și chiar pentru un viitor campionat național, în vara anului 2010.
"Snooker-ul este un joc al echilibrului, care necesită o mare putere de concentrare și cultivă respectul față de sine și față de adversar. Este un sport elegant, în care competitorii poartă vestă, mănuși și papion, iar faptul că deja avem tineri pasionați de snooker demonstrează că Mangalia are o tânără generație cu preocupări dintre cele mai serioase și interesante", a declarat primarul Mihai Claudiu Tusac.
Taguri
Articolul anterior Unde ne trimitem copiii să facă sport
Articolul următor "Marinarii" au urcat pe locul 9

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei