Deschiderea JO, umbrită de moartea lui Kumaritashvili

de Sorin MIHALACHE Luni, 15 Februarie 2010 680
Presa internațională evidențiază, sâmbătă, faptul că festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice de Iarnă de la Vancouver a fost umbrită de decesul georgianului Nodar Kumaritashvili, sportiv care urma să concureze la JO în proba de sanie. Jocurile Olimpice de Iarnă 2010 au început, în ciuda tragediei petrecute la sanie, dar ceremonia de deschidere a competiției canadiene a fost umbrită de moartea sportivului georgian Nodar Kumaritashvili. "Moartea lui Kumaritashvili a bântuit ceremonia de deschidere, vineri noapte, în Vancouver, dar spectacolul continuă", a precizat publicația franceză "L’Equipe". Ziarul spaniol Marca a scris că "Jocurile de la Vancouver au început cu doliu", după moartea lui Kumaritashvili: "Cu delegația Georgiei purtând banderole negre și o panglică neagră pe steagul acestei țări, au început oficial Jocurile Olimpice de Iarnă din Vancouver, marcate de moartea tragică a lui Nodar Kumaritashvili în antrenamentele de la sanie". "La Presse" din Montreal rezervă un spațiu important acestui eveniment, titrând pe prima pagină: "Pe cine să învinovățești?". "Este lipsa de experiență a unui tânăr atlet? O pistă prea rapidă și prea periculoasă? Sau conducătorii echipei canadiene, care au limitat la minimum accesul sportivilor străini pe pistă în lunile dinaintea Jocurilor, pentru a-și asigura un avantaj strategic?", se întreabă cotidianul canadian. "Extaz și durere la Jocurile Olimpice. Există un gol în rândurile și în ini-mile sportivilor", a scris, la rândul său, primul ziar din Canada, Toronto Star. v v v În vârstă de 21 de ani, Nodar Kumaritashvili a fost aruncat de pe pistă, vineri seară, la a doua sesiune de antrenamente oficiale de la JO, la ultimul viraj, când sa-nia sa avea o viteză de aproximativ 140 de kilometri pe oră, și s-a izbit de un stâlp metalic. În urma impactului, sportivul și-a pierdut cunoștința. Medicii prezenți la fața locului i-au acordat primul ajutor, după care sportivul a fost transportat cu ambulanța la spital, însă nu a mai putut fi salvat. Eva Tofalvi, locul 14 în proba de sprint 7,5 kilometri Sportiva română Eva Tofalvi s-a clasat, sâmbătă, pe locul 14 în proba de sprint 7,5 kilometri din cadrul concursului de biatlon de la Jocurile Olimpice de la Vancouver, câștigată de Anastazia Kuzmina, din Slovacia. Tofalvi, care a terminat proba cu timpul 20.45.1, la 49,5 secunde după Kuzmina (19.55.6), nu a avut nicio penalizare. Sportiva română a ocupat aceeași poziție și la ediția precedentă a JO, de la Torino. Poziția a doua a fost ocupată de sportiva germană Magdalena Neuner, cu timpul 19.57.1, iar medalia de bronz i-a revenit franțuzoaicei Marie Dorin (20.06.5). Mihaela Purdea s-a clasat pe locul 39, cu un timp mai slab decât cel al câștigătoarei cu un minut, 56 de secunde și 6 zecimi. Purdea a avut o ratare la tragerea din picioare. O altă reprezentantă a României, Dana Plotogea, a terminat proba pe locul 49, la 2.16.7 de Kuzmina, ea având două ratări la tragerea din picioare. Alexandra Stoian a fost cel mai slab clasată româncă din această probă, ea ocupând locul 85, la patru minute și nouă secunde de câștigătoare. Ea a avut trei ratări la foc culcat și una la tragerea din picioare. În urma acestor rezultate, Tofalvi, Purdea și Plotogea s-au calificat pentru proba de urmărire. Violeta Strămăturaru s-a retras din competiție Sportiva română Violeta Strămăturaru, care a fost spitalizată, joi, timp de câteva ore, după ce s-a accidentat la un antrenament înaintea Jocurilor Olimpice de la Vancouver, nu a primit acordul medicilor să revină în competiție. "Violeta nu va concura, s-a retras. Medicii nu și-au dat acordul pentru ca ea să participe", a declarat, sâmbătă, reprezentantul delegației României la Vancouver, Florin Mișca. În vârstă de 21 de ani, Violeta Strămăturaru a lovit zidul de mai multe ori, la antrenamentul de sanie de joi. Ea și-a pierdut pentru scurt timp cunoștința, după care a fost dusă la spital, din precauție. Sora ei, Raluca Strămăturaru, a rămas în competiție. Prima medalie de aur, câștigată de Simon Ammann Elvețianul Simon Ammann este primul sportiv care a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Vancouver, el reușind să se impună în proba de sărituri cu schiurile de la trambulina mică, adăugându-și un al treilea titlu de campion olimpic în palmares. Ammann, dublu campion olimpic în 2002, la Salt Lake City, s-a impus cu sărituri de 105 și 108 metri, pentru un total de 276,5 puncte. El i-a devansat pe polonezul Adam Malysz (103,5 și 105 m; 269,5 puncte) și austriacul Gregor Schlierenzauer (101,5 și 106,5 m; 268 puncte).