Joi, 04 Iunie 2026

Egan Bernal vrea să scrie istorie

de Mircea GHIȚĂ Luni, 08 Iunie 2020 872 < 1 min citire
Egan Bernal vrea să scrie istorie
Columbianul Egan Bernal, câștigătorul ediției trecute a Turului Franței, și-a propus să câștige toate cele trei mari tururi cicliste, pentru a intra astfel în istoria sportului cu pedale, după cum a dezvăluit într-un interviu acordat cotidianului italian La Stampa.
În vârstă de 23 ani, Bernal vizează în acest sezon a doua sa victorie în Marea Buclă, competiție amânată cu două luni din cauza pandemiei de coronavirus, iar anul viitor speră să fie prezent, în premieră, la startul Turului Italiei, cu ambiția de a-l și câștiga.
În anii următori, rutierul sud-american speră, de asemenea, să câștige și Turul Spaniei, pentru a intra astfel în clubul restrâns al campionilor care și-au trecut toate cele trei mari competiții în palmares, din care fac parte Eddy Merckx, Jacques Anquetil, Felice Gimondi, Bernard Hinault, Alberto Contador, Vincenzo Nibali și Chris Froome.
Sursa: Agerpres
Taguri
Articolul anterior Neymar vrea să se întoarcă la Barcelona
Articolul următor Marcel Ciolacu: PSD nu mai vrea continuarea Klaustrofobiei ca model de guvernare a țării!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei