Vineri, 05 Iunie 2026

Farul întâlnește Aalborg în turneul din Antalya

de Marian BOCAI Marţi, 16 Decembrie 2008 428 1 min citire
În primul meci al turneului de jocuri din Antalya, FC Farul va întâlni, pe 9 februarie, Aalborg, campioana Danemarcei, echipă care a jucat în grupa E a Ligii Campionilor.
Aalborg s-a confruntat cu Manchester United, Villarreal și Celtic Grasgow și s-a clasat pe locul trei în grupă, calificându-se în "16"-imile Cupei UEFA, după ce i-a devansat pe scoțieni. Danezii au făcut 6 puncte (cu unul mai mult decât Celtic), după o victorie și un egal cu echipa din Glasgow și câte o remiză cu Manchester (în deplasare) și Villarreal.
Programarea inițială din Turcia mai prevede partide cu MFK Kosice (Slovacia, prima ligă, locul 4) - pe 11 februarie, cu Slavia Sofia (Bulgaria, prima ligă, locul 8) - pe 13 februarie, cu FK Vardar (Macedonia, prima ligă, locul 5) - pe 15 februarie, iar pe 17 februarie adversarul încă nu a fost stabilit, fiind posibil să fie o echipă din Rusia.
Totodată, două dintre cele patru formații deja desemnate, Kosice și Vardar, ar putea fi înlocuite, la cererea constănțenilor, cu Slovan Bratislava (Slovacia, prima ligă, locul 1), respectiv Hajduk Split (Croația, prima ligă, locul 2).
Altfel, fundașul stânga Cosmin Pașcovici (UTA) ar putea fi o soluție pentru Farul. Jucătorul mai este legat de UTA, dar vrea să devină liber de contract.
Taguri
Articolul anterior Farmache e în coada clasamentului între fundașii dreapta ai Ligii 1
Articolul următor Constănțenii, mai tari decât luptătorii shaolin

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei