Duminică, 07 Iunie 2026

FC Farul își întărește linia defensivă cu slovenul Pahor

de Sorin MIHALACHE Marţi, 06 Ianuarie 2009 924 2 min citire
Anul 2009 se anunță a fi unul al tineretului la FC Farul. Conducerea clubului constănțean a decis că a sosit momentul pentru schimbul de generații, iar cel mai important transfer ar putea fi cel al slovenului Jan Pahor.
În tur, Farul a folosit o linie defensivă cu o medie de vârstă înaintată, aflată undeva în jur de 30 de ani. Pentru faza a doua a campionatului, apărarea constănțeană se va prezenta într-o formulă inedită. Florin Maxim a plecat la FC Timișoara, Cristian Șchiopu și Răzvan Farmache sunt puși pe lista de transferuri, iar situația lui Ion Barbu este incertă. În schimb, vor fi aduși jucători tineri, iar transferul cel mai important pare a fi cel al lui Jan Pahor (22 de ani).
Născut în data de 10 iunie 1986, fotbalistul sloven are excelente calități fizice (1.92 m, 85 kg) și a fost legitimat, în ultimele patru sezoane, la FC Koper, echipă pentru care - conform site-ului oficial al clubului - a jucat 53 de meciuri, înscriind două goluri, ambele în ediția 2004 / 2005. La Koper, Pahor l-a avut drept coechipier pe Andrej Rastovac, fundaș care, în ultimele partide ale turului, a făcut pereche cu Florin Pătrașcu în centrul defensivei Farului.
"Pahor vine, miercuri, la Constanța și va efectua vizita medicală. Dacă va trece cu bine de teste, se va încadra imediat în programul de pregătire al echipei", a declarat, pentru "Cuget Liber", directorul executiv al FC Farul, Lucian Codrean Pîra. Din câte se pare, jucătorul sloven va semna cu Farul un contract valabil pe o perioadă de patru ani.
Altfel, la reunirea lotului, programată mâine, la ora 10, la stadion, se vor prezenta și fotbaliștii împrumutați la Delta Tulcea (Mățel, Larie, Pantelie, Nanu), dar și Liviu Mihai II, de la CSM Ploiești.
"Să vedem ce potențial au, faptul că vin la reunirea lotului nu înseamnă automat că vor fi și păstrați. Dacă antrenorii vor considera că unii jucători mai au nevoie de timp, pentru a acumula experiență, îi vom lăsa să joace, până în vară, tot în eșalonul secund", a explicat Pîra, oficialul farist urmând a avea, astăzi, o discuție cu tehnicienii Ion Marin și Cristian Cămui.
Taguri
Articolul anterior Paul Foleanu: "Protocolul PSD - PD-L nu funcționează la Mangalia"
Articolul următor Vasile Simionaș, vicepreședinte al Politehnicii Iași: "Din retur, vom pune și noi presiune pe arbitri"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei