Fotbal / Tricolorii U16, victorie şi în cel de-al doilea amical cu Macedonia de Nord U16. Gol marcat de un jucător al Farului

de Sorin MIHALACHE Joi, 24 Noiembrie 2022 145
Selecţionata de fotbal juniori U16 a României a câştigat, cu scorul de 4-1 (0-0) şi cel de-al doilea meci amical din cadrul etagiului de pregătire din Macedonia de Nord, susţinut în compania reprezentativei similare a ţării gazdă.
România a deschis scorul în minutul 50 prin Vlad Oarga, Albert Doicaru, de la Farul Constanţa, dublând avantajul tricolorilor în minutul 68. Același Vlad Oarga a mai punctat de două ori până la final, în minutele 75 și 80, scorul final fiind stabilit în minutul 80+1, când Macedonia de Nord a finalizat cu gol o acțiune de atac.
Din minutul 40, România a evoluat în 10 jucători, Narcis Ilaș văzând cartonașul roșu la ultima fază a primei reprizei, informează Federaţia Română de Fotbal.
S-au jucat 2 reprize de 40 de minute.
România U16 (selecționer Nicolae Roșca): 1. Maxim - 2. Ilaș, 5. Vitan (15. Ioniță 56′), 6. Manolache (13. Techereș 41′), 3. Pădurariu (16. Dumitra 41′) - 8. Gogescu (18. Petculescu 41′), 4. Olaru (14. Lambru 66′), 10. Toma-cpt. (20. Burlacu 78′) - 7. Stana (22. Gașpăr 41′), 9. Doicaru, 11. Păun (19. Oarga 41′)
În primul amical, România U16 se impusese cu scorul de 4-0.