Gimnastică / Din nou pe podium! Andrei Muntean, medaliat cu argint la Cupa Mondială Challenge din Slovenia

de Sorin MIHALACHE Luni, 20 Iunie 2022 146
Atitudinea, siguranța și plăcerea de a se afla din nou în competiții i-au adus lui gimnastului român Andrei Muntean o medalie la Cupa Mondială Challenge din Slovenia.
În finala la paralele de la Koper, Andrei Muntean a fost notat cu 14.250, punctaj cu care a câștigat medalia de argint. Aur pentru Petro Pakhniuk (Ucraina; 14.400), bronz pentru Krisztian Balazs (Ungaria; 14.100), informează Federaţia Română de Gimnastică.
În finala la sărituri, Gabriel Burtanete a fost al cincilea, cu 14.425 (14.500, 14.350). Victoria i-a revenit lui Igor Radivilov (Ucraina; 14.800), urmat de Harry Hepworth (Marea Britanie; 14.525) și de Taylor Burkhart (SUA; 14.450).