Gimnastică / Marian Drăgulescu a spălat ruşinea României la Europenele de seniori

de Sorin MIHALACHE Luni, 14 Decembrie 2020 465
Prestaţie dezamăgitoare a delegaţiei României la Campionatele Europene de gimnastică masculină pentru seniori de la Mersin (Turcia), unde tricolorii nu a obţinut nicio medalie!

Cea mai bună clasare a fost cea lui Marian Drăgulescu, veteranul lotului naţional, care va împlini săptămâna aceasta 40 de ani, ocupând, duminică, locul al patrulea în finala de la sărituri.
Calificat deja la JO de la Tokyo, Drăgulescu a încheiat cu media 14,283, după sărituri de 13,666 şi 14,900.
Aurul a fost cucerit de Igor Radivilov (Ucraina; 14,733), argintul a revenit lui Igor Şaromkov (Belarus; 14,700), în timp ce bronzul a fost adjudecat de un reprezentant al Israelului, Artem Dolgopyat (14,483).

În finala la inele, Răzvan-Denis Marc a ocupat ultimul loc, opt, cu 13,166.