Liga Națională de handbal masculin, etapa a zecea HCM Constanța, victorie necesară ca aerul la Suceava

de Sorin MIHALACHE Luni, 22 Noiembrie 2010 533
Echipa de handbal masculin HCM Constanța se menține în lupta pentru titlul de campioană a României, după ce a reușit să obțină o victorie extrem de prețioasă, ieri, la Suceava: 30-28 cu Universitatea Bucovina, într-o partidă contând pentru etapa a zecea a Ligii Naționale. Marcați de efortul din euro-duelul de joi, cu Sankt Petersburg, oamenii lui Eden Hairi nu au făcut o primă repriză strălucită sub Areni, însă au ținut pasul cu ambițioasa echipă gazdă și scorul la pauză a fost egal, 15-15. În partea a doua, Constanța a trecut la conducerea jocului și s-a impus finalmente la o diferență de două goluri. Celelalte rezultate ale rundei: Steaua București - CSM București 25-22, CSM Oradea - UCM Reșița 25-32, Pandurii Târgu Jiu - Știința Bacău 29-30, Dinamo Brașov - CSM Satu Mare 23-29, U Cluj - Poli Timișoara 34-30, HC Odorhei - HC Minaur Baia Mare 35-28. În clasament, HCM Constanța ocupă poziția a patra, cu 15 puncte. Pe primele trei locuri, se află, în ordine, HC Odorhei (18 p), UCM Reșița (17 p) și Pandurii (16 p). Pentru formația de pe litoral, urmează două meciuri foarte importante: cel din Rusia, cu Sankt Petersburg (miercuri, în Liga Campionilor), și de acasă, cu Steaua (în campionat, programat sâmbătă, 27 noiembrie). După etapa a 11-a, Liga Națională se întrerupe, întrecerile urmând a fi reluate în data de 12 februarie 2011.