HCM Baia Mare - CS Tomis 31-28, în Liga Națională de handbal feminin Învinse de arbitri

de Sorin MIHALACHE Joi, 23 Octombrie 2008 437
Deși a făcut un meci bun la Baia Mare, echipa de handbal feminin CS Tomis Constanța a cedat, scor 28-31, în fața maramureșencelor, dar o contribuție importantă la acest eșec a avut brigada de arbitri. De ce s-au temut mai tare, de arbitraj, n-au scăpat conducătorii CS Tomis. Soarta partidei pe care formația constănțeană a disputat-o, ieri, la Baia Mare, restantă din etapa a patra a Ligii Naționale, a fost influențată de "fluierași". "Am avut parte de un arbitraj ostil, care le-a favorizat clar pe gazde. Totul a culminat cu faza din final, când Camelia Balint a lo-vit-o intenționat pe Mihaela Seifer, dar nu a primit cartonaș roșu", a declarat, pentru "Cuget Liber", antrenorul principal al Tomisului, Mircea Bucă. Despre meci, putem spune că a avut două reprize distincte. Baia Mare a dominat-o pe prima, terminând în avantaj, 16-13. După pauză, constănțencele au echilibrat balanța și chiar au preluat conducerea, 24-23 în min. 48. Pe final, împinse de la spate de arbitri, maramureșencele au preluat inițiativa și au câștigat cu scorul de 31-28. De la oaspete, s-au remarcat Mihaela Seifer, autoare a 13 goluri, și azera Marina Tankaskaya (5). Astfel, HCM Baia Mare a obținut primul succes din acest sezon și a urcat pe locul opt în clasament, cu trei puncte. În schimb, CS Tomis a coborât o poziție, fiind acum pe locul zece, cu două puncte, și se pregătește de un meci extrem de dificil, duminică, la Sala Sporturilor, cu Oltchim Râmnicu Vâlcea.