Jocurile Olimpice 2012: Naționala de polo a României a ratat calificarea în sferturi

de Cuget Liber Luni, 06 August 2012 278
Echipa națională de polo a României a pierdut, astăzi, la JO de la Londra, meciul cu liderul grupei B, Serbia, scor 4-12 (0-3, 1-3, 0-4, 3-2), tricolorii încheind pe locul cinci și ratând astfel calificarea în sferturile de finală.
Marcatorii partidei România - Serbia, de la Olimpiada 2012:
România - Kadar 1 gol, Iosep 1, C. Radu 1, Matei 1;
Serbia - Nikici 3 goluri, Mitrovici 3,Prlainovici 2, Filipovici 1, Gocici 1, Pijetlovici 1, Udovicici 1.
România încheie participarea la Jocurile Olimpice cu un bilanț de o victorie și patru înfrângeri: cu Marea Britanie 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1), cu SUA 8-10 (3-3, 2-1, 0-3, 3-3), cu Ungaria 15-17 (4-5, 5-4, 2-5, 4-3), cu Muntenegru 8-12 (1-3, 1-2, 2-3, 4-4) și cu Serbia 4-12 (0-3, 1-3, 0-4, 3-2).
Tricolorii au încheiat pe locul cinci în grupa B, cu două puncte, ratând sferturile de finală. Indiferent de rezultatele care se vor mai înregistra luni în grupa B, care vor stabili clasarea finală, în sferturi s-au calificat echipele Serbiei, Statelor Unite ale Americii, Muntenegrului și Ungariei.
Conform regulamentului, după disputarea meciurilor din grupe, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală, de unde câștigătoarele vor juca semifinale și, ulterior, finala mică și finala mare.
La ediția din 2008, la Beijing, titlul olimpic a fost cucerit de Ungaria.
La actuala ediție, echipa României s-a calificat datorită locului patru ocupat la turneul preolimpic de la Edmonton.