O nouă performanță pentru canotajul de la LPS "Nicolae Rotaru" CSS Juniorul Ioan Prundeanu a zburat pe apă

de Marian BOCAI Joi, 19 August 2010 1787
Canotorul de la LPS Ioan Prundeanu a cucerit, ieri, prima medalie a delegației României la Jocurile Olimpice ale Tineretului, de la Singapore. Ioan Prundeanu, sportiv legitimat la LPS "Nicolae Rotaru" CSS Constanța - Steaua București a cucerit bronzul în proba de simplu vâsle, pe distanța de 1.000 m, înregistrând timpul de 3:19,11. Campion a devenit lituanianul Rolandas Mascinskas (3:13,82), în vreme ce pe treapta a doua a podiumului a urcat medaliatul cu aur la edițiile 2009 și 2010 ale Campionatului Mondial, germanul Felix Bach (3:16,23). La jumătatea distanței, 500 m, constănțeanul era tot al treilea, cu 1:37,43. "Sunt foarte fericit pentru obținerea acestei medalii. Mă simt obosit, dar sunt mândru că am urcat România pe podium la o competiție de o asemenea anvergură. M-am antrenat special pentru cursa de 1.000 m", a declarat Ioan Prundeanu. "Sportivul nostru a realizat o performanță deosebită, cu atât mai mult cu cât este junior și în 2011, deci acum a concurat împotriva unor adversari mai mari cu un an. Ioan a fost selecționat de la Cornu Luncii (județul Suceava) de Norica Sarchizian, care a lucrat doi ani cu el, după care sportivul a intrat și pe mâna lui Valentin Sarchizian, la Centrul Olimpic de la Năvodari. Prundeanu a plecat din start cu un handicap: nu se înca-drează în parametrii stabiliți de Federație în privința taliei și a anvergurii, însă, după ce s-a impus categoric pe plan intern, oficialii federali au fost obligați să-l accepte", a declarat, pentru "Cuget Liber", prof. Andrei Szemerjai, directorul LPS.