Lewis Hamilton, din nou campion mondial

de Cuget Liber Luni, 26 Octombrie 2015 90
Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite, la Austin (Texas), și și-a adjudecat, astfel, al treilea său titlu de campion mondial.

Hamilton (30 ani), care a mai cucerit titlul mondial în 2008 și în 2014, nu mai poate fi ajuns în clasamentul general al piloților indiferent de rezultatele din ultimele trei curse ale sezonului.
Lewis Hamilton a devenit primul britanic câștigător de titluri mondiale consecutive la Formula 1, dar și primul care a reușit 10 victorii sau mai multe în sezoane succesive. El și-a trecut în palmares a 43-a victorie din carieră.
Pilotul britanicul a fost urmat în clasamentul final al cursei de la Austin de coechipierul său german Nico Rosberg, care a plecat din pole position pe Circuitul Americilor (5,513 km). Podiumul a fost completat de alt german, fostul campion mondial Sebastian Vettel (Ferrari).