LIVETEXT / FARUL CONSTANȚA câștigă meciul cu FCSB (3-2) și este CAMPIOANA ROMÂNIEI

de Mirabela ȘERBĂNESCU Duminică, 21 Mai 2023 27229
FINAL DE MECI - Farul Constanța este campioana României la fotbal după un meci incredibil. FCSB a condus cu 2-0, dar echipa condusă de Gică Hagi a reușit să întoarcă scorul: 3-2. Farul merge în preliminariile Champions League.

Minutul 85 - Farul preia conducerea meciului și, la acest moment, este campioană, după ce Munteanu a înscris în poarta celor de la FCSB.

Minutul 77 - Schimbare Farul. Iese Borza, accidentat, și intră Vlad Morar.

Minutul 72 - Mateus Santos șutează peste poartă, din centrul careului.

Minutul 64 - Schimbare Farul. Iese Nedelcu, intră Boli.

Minutul 61 - Cartonaş galben pentru Farul. Nedelcu este avertizat de către Radu Petrescu.

Minutul 58 - Farul reușește să egaleze și scorul devine 2 -2 după ce Tudor Băluță înscrie cu o lovitură de cap, după centrarea lui Carlo Casap.

Minutul 56 - Se fac două schimbări la Farul Constanța. Iese Grameni, intră Casap. Iese Mazilu, intră Sali.

Minutul 51 - Ocazie FCSB. Cordea șutează de la marginea careului, dar Aioani reține mingea.

Minutul 46 - A început a doua repriză. Se fac două schimbări la FCSB. Iese Joonas Tamm, intră Iulian Cristea. Iese Octavian Popescu, intră Andrei Cordea.

Minutul 45 - Se încheie prima repriză dintre Farul Constanța și FCSB, scor 1- 2.

Minutul 42 - Farul marchează și tabela de marcaj se schimbă 1- 2 Farul Constanța - FCSB după ce Mateus Santos înscrie cu o lovitură de cap, după ieșirea hazardată a portarului Ștefan Târnovanu.

Minutul 40 - Compagno preia mingea în careu, pivotează și șutează la colțul scurt, iar balonul nimerește bara.

Minutul 35 - Octavian Popescu șutează de la marginea careului, pe centrul porții, fără emoții pentru Aioani.

Minutul 30 - Cartonaş galben FCSB Tamm este avertizat pentru un fault asupra lui Mateus Santos.

Minutul 29 - Adrian Mazilu centrează pentru Louis Munteanu, care nu reușește să șuteze, din poziție ideală.

Minutul 22 - Mateus Santos pătrunde în careu, talonat de Risto Radunovic, și șutează în plasa laterală.

Minutul 17 - FCSB majoreaza scorul prin golul marcat de  Compagno, din pasa lui Florinel Coman.

Minutul 9 - FCSB deschide scorul prin Adrian Șut cu o execuție de la 20 de metri de poartă.

Farul și FCSB se întâlnesc în această seară, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1, meci care va decide campioana SuperLigii, dacă gazdele se impun. Pentru marele meci, Gică Hagi nu se poate baza Mihai Popescu, accidentat, și pe Denis Alibec, suspendat, dar Ionuț Larie și Tudor Băluță, incerți și ei din cauza unor probleme medicale, au fost recuperați și sunt titulari, potrivit digisport.ro.
Echipa Farului pentru meciul cu FCSB:
Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - Băluță, Nedelcu, Grameni - Mazilu, Munteanu, Mateus Santos
Rezerve: Buzbuchi - Sîrb, Boli, Doukoure, Casap, N. Popescu, Morar, Sali, Cojocaru
FCSB, în schimb, are o singură absență, a lui Malcom Edjouma. Andrea Compagno s-a refăcut complet și este titular, iar față de formula de start de runda trecută, de la 1-0 cu CFR, mai e o modificare: Octavian Popescu l-a înlocuit pe Andrei Cordea în flancul drept al atacului.
Echipa FCSB-ului pentru meciul cu Farul:
Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Ov. Popescu, Șut, Olaru - Oct. Popescu, A. Compagno, Coman
Rezerve: Vlad - Miculescu, I. Cristea, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, A. Cordea.
Dacă Farul o învinge pe FCSB este campioana ediției 2022 - 2023 a SuperLigii. La oricare alt rezultat, titlul se va decide în ultima rundă, când Farul are meci la Cluj, cu CFR, și FCSB primește vizita Rapidului pe Arena Națională.