LUMEA SPORTULUI ESTE ÎN DOLIU! Legendar campion mondial, mort în urma unui accident rutier

de Cuget Liber Vineri, 04 August 2017 739
Angel Nieto, de 13 ori campion mondial la motociclism, a murit joi, la vârsta de 70 de ani. El se afla internat într-un spital din Insulele Baleare, după un accident de acum opt zile.

Angel Nieto se afla în Insulele Baleare, iar miercurea trecută a suferit răni grave la nivelul capului după ce s-a izbit cu ATV-ul pe care îl conducea de o motocicletă.
Angel Nieto a câștigat de-a lungul carierei 13 titluri de campion mondial la motociclism, dar acestea era cunoscut ca și campionul mondial "12+1" datorită faptului că era foarte superstițios și nu spunea niciodată că era campion mondial de 13 ori.
Angel Nieto a câștigat 90 de curse în cariera sa profesionistă, fiind al treilea în clasamentul mondial, după Giacomo Agostini și Valentino Rossi. De 139 de ori s-a clasat pe podium, iar de 81 de ori a înregistrat cel mai rapid tur pe circuit, scrie romaniatv.net