Luptătorii români au luat șapte medalii la Europenele de kickboxing

de Andrei ALDEA Luni, 03 Decembrie 2012 153
România a câștigat, ieri, șapte medalii (1 aur și 6 bronz) la Campionatul European WAKO de kickbox, organizat în premieră la București.
Amansio Paraschiv a fost singurul dintre tricolori care a reușit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. El a obținut prima poziție la full-contact, categoria 67 de kilograme, fiind primul conațional care reușește o astfel de performanță în cadrul World Association of Kickboxing Organizations (WAKO).
Paraschiv l-a învins în finala de la București, la puncte, pe rusul Oleg Zaytcev.
Ceilalți cinci medaliați cu bronz de la Europenele organizate de Federația Română de Arte Marțiale de Contact (FRAMC) sunt Andrei Costea (kick-light, -79 kg), Mihai Cîrstea (kick-light, -94 kg), Nicolae Bogdan Zamfir (kick-light, -89 kg), Daniel Alexandru (kick-light, +94 kg) Mihai Ioana (musical forms) și Dănuț Hurduc (full-contact, -91 kg).