Marele câştig al Farului: Alex Stoian - debut la 14 ani, 10 luni şi 13 zile

de Sorin MIHALACHE Duminică, 30 Octombrie 2022 103
FCV Farul Constanţa a obţinut cea de-a 11-a victorie din actuala ediţie a Superligii la fotbal: 2-1 (1-1) cu FC U Craiova, într-o partidă disputată în deplasare, contând pentru prima etapă a returului.
Dincolo de cele trei puncte foarte importante, care menţin Farul în postura de lider detaşat al clasamentului, cu 37 de puncte, meciul din Bănie a consemnat, în minutul 88, debutul jucătorului Alexandru Stoian, la numai 14 ani, 10 luni şi 13 zile.
Născut la 15 decembrie 2007, Alex Stoian a devenit astfel al doilea cel mai tânăr debutant în primul eşalon din ţară din istorie, după Nicolae Dobrin (14 ani, 10 luni şi 5 zile).
Stoian este, la numai 14 ani, internaţional U16, iar la Farul a evoluat până la acest debut la grupele de juniori U16 şi U17, unde sunt jucători cu unul sau doi ani mai mari decât el.
Alex Stoian a fost transferat la Farul în vara acestui an.
În meciul de la Craiova, gazdele au deschis scorul în minutul 8, prin Baeten, cu un şut din centrul careului, însă, până la pauză, Farul a preluat iniţiativa, a dominat şi şi-a creat ocazii importante. Tânărul Borza (17 ani) a egalat în minutul 35, cu un şut formidabil de la 25 metri, iar în minutul 51, Mihai Popescu a trimis balonul în poartă, din 10 metri, după un corner. Până la final, ambele echipe ar fi putut să mai înscrie, dar tabela a rămas nemodificată.
Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani, Sîrbu, Larie, M. Popescu, Borza (min. 69, Corinus), Artean, Băluţă, Grameni (min. 69, Casap), Torje (min. 60, Doukoure), Alibec (min. 88, Stoian), Pitu (min. 88, Moldoveanu).
Farul Constanţa II a disputat, sâmbătă după-amiază, pe teren propriu, primul meci din returul sezonului regulat al Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a, în compania Gloriei Băneasa. Întâlnirea s-a încheiat la egalitate, 1-1 (0-0). Oaspeţii au deschis scorul în minutul 66, prin Kenneth Obananaya, iar Farul II a egalat în ultimul minut, prin Ionuţ Cojocaru.
Farul II (antrenori Sorin Rădoi, Marius Axinciuc): Muşat, Mboko, Duţu, Ştefănescu, Mituleţu, Banu, Martinovic (min. 71, Stancu), Iorga (min. 71, Vîlea), Dumitrache (min. 90, Pelivan), Andronache, Calu (min. 54, Cojocaru).
Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: Înainte Modelu - Recolta Gh. Doja 2-2, FC Voluntari II - Agricola Borcea 1-4, CS Amara - CS Afumaţi 0-5, Dunărea Călăraşi - Gloria Albeşti 3-0.