RCJ Farul - U Baia Mare 31-17, în Divizia Națională de rugby "Marinarii" nu mai pot scăpa podiumul

de Sorin MIHALACHE Luni, 07 Aprilie 2008 346
Echipa RCJ Farul a învins, cu scorul de 31-17 (7-3), pe U Baia Mare, sâmbătă dimineață, într-o partidă din etapa a șasea a play-off-ului Diviziei Naționale de rugby, și nu mai poate scăpa calificarea în semifinale. Repriza întâi a meciului dintre RCJ Farul și U Baia Mare a stat sub semnul echilibrului. Surprinzător, oaspeții au deschis scorul, 0-3 după o lovitură de penalitate, însă Onal Ageacai a reușit un eseu, transformat de C. Nicolae, 7-3, acesta fiind și scorul la pauză. În partea a doua, "marinarii" antrenați de Leodor Costea și Gheorghe Florea au presat mai mult și, treptat, diferența a crescut și pe tabela de marcaj. Natriashvili, Tavarkiladze Lasha, Shamkharadze, M. Dumitru, Bezușcu sau Ov. Dumbravă au fost în centrul fazelor care alb-albaștrii au marcat, maramureșenii au irosit penalități, scorul final fiind 31-17 pentru Farul, care își trece în cont și punctul bonus. În celelalte partide din play-off, s-au înregistrat rezultatele: Steaua - RCM Timișoara 71-16 și Dinamo - U Cluj 59-7. În clasament, Steaua se menține pe locul întâi, cu 21 de puncte, urmată de Dinamo (21 p), Farul (20 p), Baia Mare (6 p), Cluj (5 p) și Timișoara (0 p). Configurația podiumului este limpede. Constănțenii nu mai pot pierde locul trei, dar șansele de a ocupa una dintre primele două poziții, ceea ce le-ar permite să dispute semifinala pe teren propriu, sunt foarte mici. Etapa viitoare, miercuri, 9 apri-lie, sunt programate întâlnirile: Steaua - RCJ Farul (stadion "Steaua", ora 10), U Cluj - U Baia Mare și RCM Timișoara - Dinamo.