Nebunie la Manchester. City a umilit-o pe Real şi merge în finala UEFA Champions League

de Mircea GHIȚĂ Joi, 18 Mai 2023 189
A fost nebunie aseară la Manchester. City a primit vizita celor de la Real Madrid în manşa retur a semifinalei Ligii Campionilor. După ce în tur a fost 1-1, partida de aseară a început cu "cetăţenii" în atac. Real aproape că nu a existat în prima repriză, iar madrilenii au rezistat cu greu până în minutul 23 atunci când Bernardo Silva a deschis scorul după o combinaţie fantastică cu Kevin De Bruyne. Acelaşi Silva a dus scorul la 2-0 în minutul 37 marcând spectaculos cu capul. City nu a luat piciorul de pe acceleraţie şi în minutul 76 Akanji a făcut 3-0 după o centrare ca la manual a lui De Bruyne. Scorul final a fost stabilit în minutul 91 de Alvarez care l-a executat pe Curtois elegant. S-a terminat 4-0 pentru Manchester City care va juca în finala Champions League împotriva celor de la Inter.