Puştiul-minune al Farului, Enes Sali, cel mai tânăr marcator din istoria campionatului românesc

de Sorin MIHALACHE Marţi, 14 Septembrie 2021 133
Intrat la pauza meciului dintre FCV Farul Constanţa şi Academica Clinceni, scor 5-0, în etapa a 8-a a Ligii I, Enes Sali a intrat definitiv în istoria campionatului românesc.
Fotbalistul de numai 15 ani, 6 luni şi 21 de zile (născut la 23 februarie 2006) a reuşit să marcheze, în minutul 85, golul prin care a devenit cel mai tânăr marcator din istoria campionatului din România. În stilul personal, prin care a mai înscris şi la echipa naţională de juniori, Enes Sali a preluat o minge la 50 metri de poartă, a sprintat reuşind să depăşească în viteză trei adversari, iar apoi l-a învins pe portarul ilfovean cu un şut de la aproximativ 11 metri.
Tânărul jucător născut în Canada, la Toronto, care a trecut şi prin celebra şcoală de fotbal La Masia, a impresionat din nou prin uşurinţa cu care reuşeşte să dribleze deşi are în faţă adversari cu mult mai multă experienţă.
„Felicitări, Enes, şi cât mai multe realizări în tricoul alb-albastru!”, a transmis conducerea FCV Farul.
FCV Farul s-a impus categoric, scor 5-0, la Ovidiu, împotriva unei formaţii, Academica Clinceni, care a evoluat în play-off sezonul trecut.
„Marinarii” au deschis scorul încă din minutul 6, prin Betancor, cu o lovitură de cap de la 11 metri care nu i-a dat nicio speranţă portarului Păun. Academica a ieşit cu greu din propria jumătate, iar după ce Pitu (min. 35) a fost aproape de primul său gol în Liga I, Betancor a dublat avantajul Farului în minutul 45, stabilind scorul pauzei, 2-0. Golgheterul Farului a reuşit hatt-trick-ul în minutul 57 şi a devenit totodată golgheterul acestui campionat, cu şapte goluri în opt meciuri.
Scorul final a fost însă 5-0, Adi Petre (min. 81) şi Enes Sali (min. 85) trecându-şi şi ei numele pe lista marcatorilor.
FCV Farul traversează o perioadă excelentă din toate punctele de vedere, iar acest lucru este reflectat cel mai bine de rezultatele şi performanţele echipei în primele opt etape.