România, trei medalii la Campionatele Europene de gimnastică

de Sorin MIHALACHE Luni, 06 Aprilie 2009 204
Gimnastele Anamaria Tămârjan și Gabriela Drăgoi au cucerit, ieri, medaliile de argint, respectiv bronz, în finala probei de bârnă din cadrul Campionatului European de la Milano (Italia). Anamaria a obținut din partea arbitrilor 14.750, în timp ce exercițiul Gabrielei a fost notat cu 14.650. Medalia de aur i-a revenit Yanei Demianciuk, din Ucraina, cu o notă de 14.775. Din delegația României, nu numai fetele din lotul coordonat de antrenorul Nicolae Forminte au urcat pe podium. În concursul masculin, Flavius Koczi a obținut, ieri, argintul la sărituri. Gimnastul român a fost notat cu 16.312, după ce a obținut 16.300 la prima săritură și 16.312 la cea de-a doua. În aceeași finală, Daniel Popescu a terminat pe poziția a cincea.