MKB Veszprem - HCM Constanța 27-26, în Liga Campionilor la handbal masculin S-au trezit din "pumni" după 22 de minute de coșmar

de Sorin MIHALACHE Marţi, 06 Aprilie 2010 2418
HCM Constanța a ratat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin, fiind eliminată, după două înfrângeri, de MKB Veszprem, echipa maghiară fiind o "nucă" imposibil de spart pentru campioana României. Final de campanie continentală pentru handbaliștii de la HCM Constanța. Formația de la malul mării a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de MKB Veszprem (Ungaria), scor 26-27 (9-14), în manșa retur a optimilor de finală. Gazdele au dominat autoritar prima repriză, s-au desprins la nouă goluri diferență, 12-3 în min. 22, show-ul din teren fiind completat de cel din tribună, unde 6.000 de suporteri au creat o atmosferă senzațională. HCM Constanța a reușit să mai limiteze din proporțiile scorului (14-10, min. 31 și 26-23, min. 55), având o repriză secundă mult mai bună, dar nu a putut întoarce soarta meciului, în fața mult mai experimentatei sale adversare. Pentru HCM, au marcat Toma (9), Csepreghi (5), Dimache (4), Mocanu, Sabou, Mureșan (câte 2), Buricea, Pavlovic (câte 1). Chiar dacă a pierdut ambele manșe (23-27 și 26-27), HCM a ieșit cu fruntea sus din Liga Campionilor, atingând în premieră pentru o echipă românească faza eliminatorie a optimilor de finală. De asemenea, extrema Laurențiu Toma și-a încheiat reprezentația personală în LC, cu 90 goluri marcate, în primii trei marcatori ai competiției, în această fază. La returul din Veszprem, constănțenii au fost însoțiți și de Petre Cozma, tatăl fostului pivot Marian Cozma, delegația română depunând coroane de flori la soclul statuii ridicate în fața sălii, în memoria handbalistului ucis în țara vecină, pe 8 februarie 2009. Steaua, calificată în semifinalele Cupei Cupelor Steaua București rămâne singura echipă din România care își continuă parcursul în cupele europene la handbal masculin. Formația din Capitală s-a calificat, cu mari emoții, în semifinalele Cupei Cupelor, după o victorie (31-26, acasă) și o înfrângere (20-24, sâmbătă, în deplasare) în compania celor de la HC Kolubara (Serbia). În schimb, ambele echipe românești participante în Challenge Cup s-au oprit în sferturile de finală. Știința Bacău a fost eliminată de Sporting Club de Portugal (Portugalia), 24-30, în deplasare, și 28-23, sâmbătă, pe teren propriu, în timp ce drumul Bucovinei Suceava a fost blocat de RC Slovan Ljubljana (Slovenia), 23-31, în deplasare, și 32-25, sâmbătă, pe teren propriu.