Uruguay - Ghana 5-3 după penalty-uri S-au urcat pe "scăriță" în semifinale

de Marian BOCAI Luni, 05 Iulie 2010 332
Uruguay s-a calificat după 40 de ani în semifinalele unui Campionat Mondial, după victoria cu Ghana din sferturi, la capătul unui meci nebun, în care ambele echipe au cunoscut atât extazul, cât și agonia. Formația africană a intrat în avantaj la pauză, după ce Muntari a înscris pentru 1-0 în minutul 45+2, cu un șut de la 30 de metri care l-a surprins pe portarul uruguayan Muslera. Sud-americanii au egalat în minutul 55, vedeta Forlan transformând impecabil o lovitură liberă de la distanță. Până la finalul celor 90 de minute nu s-a mai întâmplat nimic, astfel că s-a intrat în prelungiri. În minutul 103, Uruguay a fost văduvită de un penalty, după care, în minutul 120, Ghana a avut marea șansă de a ajunge în semifinale, după ce Luis Suarez a evitat, cu un henț în careu, golul de 1-2. "Roșu" și 11 m, Uruguay e pe marginea prăpastiei. Gyan ratează însă, trăgând în transversală, iar Uruguay revine la viață! Urmează loviturile de departajare. Gyan se duce din nou la punctul cu var (e primul ghanez) și de data aceasta marchează, dar africanii ratează de două ori (Mensah și Adiyiah), față de o singură dată uruguayenii (M. Pereira), care merg în semifinale (4-2 la 11 m), după ce Abreu transformă penalty-ul decisiv cu o "scăriță"! În semifinale, sud-americanii vor întâlni mâine, de la ora 21,30, la Cape Town, Olanda. Uruguay (selecționer, Oscar Tabarez): Muslera - M. Pereira, Lugano (cpt.) (38 Scotti), Victorino, Fucile - D. Perez, Rios - A. Fernandez (46 Lodeiro), Forlan, Cavani (76 Abreu) - L. Suarez; Ghana (selecționer, Milovan Rajevac): Kingson - Pantsil, Vorsah, J. Mensah (cpt.), Sarpei - Annan, K. Boateng - Inkoom (74 Appiah), Asamoah, Muntari (87 Adiyiah) - A. Gyan.