Rugbiștii juniori de la CS Cleopatra Mamaia au reușit cea de-a doua victorie din cadrul stagiului de pregătire din Anglia. După 19-7 cu Selecționata regională Liverpool, în meciul de deschidere, de săptămâna trecută, echipa antrenată de Cristian Brănescu și Marian Nache s-a impus la o diferență și mai clară, 27-10 (17-5), în fața formației universitare Brikemhadem.
- Publicitate -
Partida, programată inițial pentru sâmbătă, s-a disputat luni seară, la lumina reflectoarelor, deoarece, în week-end, gazdele au avut meci de campionat. Deși adversarii au aliniat un XV mai experimentat, format din jucători în vârstă de 21 de ani, constănțenii s-au descurcat de minune și au marcat nu mai puțin de cinci eseuri (prin Ciucă, Pîrvu, Tiron, Zapan și Graur), Puișoru transformând una dintre încercări.
"A fost un meci foarte frumos, în care echipa a arătat o creștere de formă. S-au remarcat în mod special Munteanu, Petreanu, Zapan, Graur și Pîrvu, toți componenți ai lotului național. Până la finalul turneului (n.r. - duminică, 24 februarie), vom mai susține alte două jocuri de verificare, pe 20 și 23 februarie, ambele în nocturnă. Băieții aveau nevoie de această pregătire, pentru că ne așteaptă un retur de campionat foarte im-portant", a declarat, pentru "Cuget Liber", președintele CS Cleopatra, Vasile Chirondojan.
Altfel, veștile din tabăra constănțeană sunt foarte bune. Echipa beneficiază de condiții de cazare și masă excelente, terenurile de antrenament sunt impecabile, iar vremea a ținut cu sportivii. Între ședințele de pregătire, rugbiștii și-au găsit timp și pentru un raid în Țara Galilor, unde au vizitat castelele din regiune.
Meciul de Cupă se joacă pe 1 martie
Conducerea clubului din Mamaia a respins propunerea Stelei, conform căreia par-
tida pe care Constructorul-Cleopatra urmează să o susțină contra militarilor, în sferturile de finală ale Cupei României, să joace în devans.
"Federația a stabilit o dată, 1 martie, și o vom respecta. Meciul se va juca, de la ora 10, pe stadionul din «Badea Cârțan». Noi tratăm cu toată seriozitatea competiția. Deși nu ne vom putea baza pe jucătorii de la lotul național U20, ne vom apăra șansele cu forțele pe care le avem, iar cel mai bun să câștige", a explicat Chirondojan.