Scrimerii de la CSS 1 vor medalii și la Satu Mare

de Cuget Liber Miercuri, 07 Septembrie 2011 916
Campionatele Naționale de scrimă pentru juniori până la 20 de ani, desfășurate, recent, la Craiova, au adus rezultate deosebite pentru sportivii de la CSS 1 Constanța, pregătiți de antrenorul Ion Nițulescu. Dan Măcelaru, care își termină junio-ratul, urmând ca de la anul să fie legitimat la CS Farul, a ocupat locul trei la individual, adjudecându-și medalia de bronz. De asemenea, echipa de scrimă a CSS 1, compusă din Dan Măcelaru, Bogdan Negraia, George Drobot și Tudor Zugravu, a terminat pe locul doi, fiind medaliată cu argint. Despre Dan Măcelaru, în vârstă de 20 de ani, antrenorul său, Ion Nițulescu, a declarat: "Termină junioratul, după 13 ani de antrenamente, iar de la anul, va fi legitimat la CS Farul. Și-a făcut datoria din plin pentru CSS 1. A obținut medalii la toate categoriile de vârstă". Nițulescu a menționat că George Drobot, care are doar 15 ani, a concurat excepțional la categoria "Speranțe". Pentru sportivii de la CSS 1, urmează Campionatele Naționale de speranțe, competiție ce se va desfășura, în perioada 6-7 octombrie, la Satu Mare. În condițiile în care George Drobot, Florian Florea și Constantin Drăgoi vor fi aruncați în focul bătăliilor, conducerea clubului este încrezătoare că aceștia se vor întoarce acasă cu noi medalii. Sportivii de la CS Farul, ambiții mari pentru Oradea Campionatele Naționale de Scrimă pentru juniori până la 20 de ani de la Craiova au adus rezultate relativ modeste pentru scrimerii de la CS Farul. Cele mai bune rezultate la spadă masculin au fost înregistrate de Dimitri Nistor (locul 8), Radu Chiperi (locul 13) și Bogdan Ciucuraș (locul 19). De asemenea, echipa masculină de spadă s-a clasat pe locul 4. În ceea ce privește rezultatele la spadă feminin, cel mai bun rezultat a fost înregistrat de Cristina Răceu, care, clasată pe locul 3, a obținut astfel medalia de bronz. Dintre competitoarele constănțene, ea a fost urmată de Mădălina Ciucuraș (11), sora lui Bogdan Ciucuraș. În aceste condiții, echipa feminină de spadă a încheiat pe locul 5. Pentru reprezentantele Farului, urmează Campionatele Naționale de seniori, care vor avea loc în perioada13 - 15 septembrie, la Oradea, fetele având totodată ca obiectiv și calificarea în Superligă. Cât privește băieții, aceștia, calificați deja în Superligă, se vor duela cu ceilalți sportivi din țară, tot la Oradea, în perioada 16-18 septembrie. Directorul general al CS Farul, Ilie Floroiu, a declarat, pentru "Cuget Liber", că scrima constănțeană are ambiții mari pentru Oradea.Marian Nedelea

florin
7 septembrie 2011
bravo

BRAVO BAIETZI SA O TZINETZI TOT ASA SI O SA AJUNGETI CAMPIONI MONDIALI SI OLIMPICI