De exact trei luni a avut nevoie cea mai bună jucătoare de tenis a României, Simona Halep, pentru a trece peste ruptura musculară suferită la Roma, pe 12 mai, iar revenirea în circuit a fost una care i-a dat speranțe.
- Publicitate -
Calificată direct în turul doi al turneului de categorie WTA 1000 de la Montreal, Simona Halep a fost serios testată de jucătoarea de pe poziţia 28 WTA, Danielle Collins, sportivă pe care o învinsese în singura lor dispută din carieră. Joi dimineaţa, constănţeanca în vârstă de 29 de ani nu a lăsat deloc impresia că vine după o perioadă aşa lungă de inactivitate. Deplasarea sa în teren a fost la cote foarte înalte, astfel că jocul defensiv a funcţionat foarte bine. Cum nici serviciul nu a dezamăgit, Simona a putut face faţă unei confruntări epice de aproape trei ore. Debutul meciului a fost unul foarte echilibrat, primele trei game-uri fiind decise la avantaj. Simona s-a impus cu 6-2, însă a cedat în parţialul al doilea. Collins s-a impus cu 6-4, iar în setul decisiv a controlat-o din punct de vedere psihic pe Simona.
Românca a părăsit terenul învinsă, după un meci care a durat 2 ore şi 55 de minute, 6-2, 4-6, 4-6, dar jocul prestat a transmis multe mesaje optimiste fanilor săi. Simona Halep, acceptată direct în turul al doilea, va primi un cec de 13.300 de dolari.