Tenis / Alexandra Dulgheru şi Gabriela Ruse, adversare în optimile turneului ITF de la Saint-Gaudens

de Sorin MIHALACHE Miercuri, 12 Mai 2021 217
Jucătoarele române de tenis Alexandra Dulgheru şi Gabriela Ruse vor fi adversare în optimile de finală ale turneului ITF de la Saint-Gaudens (Franţa), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 60.000 de dolari.

Alexandra Dulgheru (31 ani, 674 WTA) a acces în optimi după ce, în meciul din turul întâi, Laura-Ioana Paar (România; 32 ani, 217 WTA) a abandonat după primul set, câştigat cu 6-0 de Dulgheru.
La rândul său, Gabriela Ruse (23 ani, 176 WTA), cap de serie nr. 9, a învins-o în prima rundă pe Aubane Droguet (18 ani, 728 WTA), reprezentantă a ţării gazdă, scor 6-0, 6-7 (8), 6-3, după un meci de două ore şi 17 minute.