Tiberiu Donose, medaliat cu argint la Mondialele de juniori din Mexic

de Mircea GHIȚĂ Luni, 20 Noiembrie 2023 1488
Sportivul român Tiberiu Donose a câştigat medalia de argint la stilul smuls, luni, în cadrul cat. 73 kg, la Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori de la Guadalajara (Mexic).
Donose (CS Rapid Bucureşti) a obţinut medalia după ce a ridicat haltera la 141 kg. El s-a clasat pe locul şase la stilul aruncat, cu 167 kg, iar la total a încheiat pe locul al patrulea, cu 308 kg, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Haltere.
Anca Grosu s-a clasat pe locul şase la total, cu 199 kg, la categoria 64 kg. Sportiva legitimată la CS Botoşani a fost a zecea la smuls, cu 88 kg, şi a opta la aruncat, cu 111 kg.
România participă cu patru sportivi la Mondialele de juniori, iar medalia obţinută de Donose este prima la Guadalajara. Pentru România va mai concura Petronela Budăi (CS Rapid) la cat. 76 kg (în data de 20 noiembrie). La competiţie participă 229 de sportivi din 44 de ţări.