Liga Campionilor la handbal masculin Totul s-a sfârșit: HCM Constanța a pierdut și în Rusia!

de Marian NEDELEA Joi, 20 Octombrie 2011 455
Echipa HCM Constanța a pierdut, aseară, cu scorul de 25-27, cea de-a patra partidă consecutivă în Grupa C a Ligii Campionilor la hand-bal masculin și este, practic, eliminată din cursa de calificare în optimile de finală. Nici deplasarea la Sankt Petersburg nu a fost cu noroc pentru Stavrositu și compania, ruși aflându-se în permanență la conducerea ostilităților. După ce, la pauză, tabela indica 14-10 în favoarea gazdelor, în repriza secundă, HCM a demarat cursa de egalare, însă Sankt Petersburg a menținut ecartul. Pe final, HCM a lăsat impresia că ar putea reveni, însă a fost doar un foc de paie. Rușii câștigă la două goluri diferență, 27-25, iar campioana României rămâne pe ultimul loc în clasamentul grupei, fără niciun punct. Pentru HCM, au marcat Stavrositu (7), Sadoveac (6), Csepreghi (4), Angelovski (3), Criciotoiu (2), Șimicu, Novanc și Toma (câte 1). Iată și programul pe care campioana României îl are în continuare în Ligă: cu HC Metalurg Skopje (în deplasare, 19 noiembrie, și pe teren propriu, 24 noiembrie), cu HSV Hamburg (în deplasare, 1 decembrie), cu Orlen Wisla Plock (pe teren propriu, 9 februarie), cu Sankt Petersburg (pe teren propriu, 16 februarie) și cu RK Cimos Koper (în deplasare, 25 februarie).