Fotbaliștii de la FC Farul se pregătesc, săptămâna aceasta, în vederea partidei cu Universitatea Craiova, una dintre principalele contracandidate în lupta pentru evitarea retrogradării.
- Publicitate -
"Rechinii" au urmat, ieri după-amiază, o ședință preparativă de intensitate maximă, condusă de antrenorul principal Ion Marin. Cum vremea s-a stricat și ploaia a căzut aproape fără încetare, s-a decis ca sesiunea să aibă loc pe terenul secund, protejându-se astfel suprafața arenei principale.
"Jucătorii s-au antrenat foarte bine toată săptămâna, dar, din păcate, timpul nefa-vorabil ne-a mai încurcat din socoteli.
Ne-am chinuit, e drept, dar sperăm ca acest efort să fie răsplătit printr-o victorie împotriva Craiovei. Pentru sâmbătă, nu am decât o singură variantă - câștigarea celor trei puncte. Și când spun asta, țin cont de dorința băieților de a obține victoria, de a face o bucurie suporterilor. Aceste trei puncte sunt foarte importante pentru Farul, pentru că ne-ar menține pe o linie ce ne dă șansa salvării de la retrogradare", a declarat Ion Marin.
Despre potențialul adversarului, "Săpăligă" spune că jocul Universității este în creș-tere. "Cel puțin în meciul de la Piatra Neamț, îndeosebi în finalul partidei, Craiova a avut jocul în mână, dar, din păcate, nu a putut să egaleze. Este o echipă care are un lot foarte bun, dar noi trebuie să facem tot ce ne stă în puteri pentru a ne impune", a explicat tehnicianul Farului.
Semnul întrebării în dreptul lui Pătrașcu
După antrenamentul de ieri, mijlocașul Florin Pătrașcu a acuzat crampe musculare și a devenit incert pentru meciul cu Universitatea. Astăzi, fotbalistul va efectua o serie de investigații medicale, pentru a vedea dacă va putea să intre în lupta cu "juveții".
Partida Farul - Craiova va avea loc sâmbătă, de la ora 17.15, și va fi transmisă în direct de Național TV.