Universitatea Craiova - Rapid Bucureşti 2-1, în play-off-ul Superligii

de Mircea GHIȚĂ Duminică, 31 Martie 2024 214
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 2-1
(0-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a doua a fazei play-ff a Superligii de fotbal.
Rapid a controlat jocul în cea mai mare parte a meciului şi, după o primă repriză ternă, a deschis scorul prin Funsho Bamgboye (48), cu o lovitură de cap, la un corner executat de Jayson Papeau.
Universitatea a rămas în zece oameni, după ce mijlocaşul francez Lyes Houri a primit al doilea cartonaş galben (51).
„Alb-albaştrii” s-au mobilizat şi nu numai că au reuşit să suplinească lipsa unui jucător, dar chiar au marcat de două ori. Ştefan Baiaram (59) a restabilit egalitatea dintr-o pasă excelentă a lui Alexandru Mitriţă. Andrei Ivan a obţinut un penalty, după ce a fost faultat în careu de Jakub Hromada şi Alexandru Mitriţă a marcat golul victoriei (66).
În prima repriză, Mitriţă a reuşit să înscrie (19), dar reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid la Baiaram.
Rapid a avut o mare ocazie în min. 32, când kosovarul Albion Rrahmani a ratat peste poartă din doar doi metri.
Pe finalul meciului, Iulian Cristea (84) a reluat cu capul în urma unui corner executat de Claudiu Petrila, însă pe direcţia portarului Laurenţiu Popescu. Goalkeeper-ul gazdelor s-a remarcat şi la şutul lui Andrei Borza (90+2), respingând cu piciorul. Ultima ocazie a giuleştenilor a fost ratată de Funsho Bamgboye (90+4), care a trimis un şut slab de la 14 metri.
Universitatea putea câştiga şi mai clar, dar Jovan Markovic (85) a ratat singur cu portarul Marian Aioani.
Echipa antrenată de Ivailo Petev a ajuns la nouă meciuri consecutive fără înfrângere, şase victorii şi trei egaluri.
Rapid are o singură victorie în ultimele patru etape, un egal şi două eşecuri (ambele în play-off).
În sezonul regulat, Rapid s-a impus cu 2-0 în meciul direct pe teren propriu, iar în Bănie a fost egalitate, 1-1.