Viitorul a pierdut și amicalul cu Petrolul

de Marian BOCAI Sâmbătă, 24 Iulie 2010 1013
Echipa constănțeană a încheiat, vineri, primul stagiu montan de pregătire, în cadrul căruia a disputat și trei partide amicale, câștigând una și pierzând două. FC Viitorul Constanța s-a întors, vineri, de la Tărlungeni (județul Brașov), unde, timp de 12 zile, a efectuat prima perioadă de pregătire centralizată a verii. Elevii lui Cătălin Anghel și Norbert Niță au disputat în această perioadă și trei partide de verificare: 3-1 cu Tricolorul Breaza (goluri Chițu 2, Păcuraru), 1-2 cu Hapoel Bnei Sakhnin (Pantelie) și, vineri, pe drumul spre casă, 0-1 cu Petrolul Ploiești. Ultimul meci s-a jucat la Brașov, pe stadionul Metrom, iar ploieștenii au marcat unicul gol al meciului în minutul 88. Viitorul a jucat cu: Costea (46 Vladimir) - Păcuraru (53 Militaru), I. Posteucă (70 Tudorache), Rusu (65 Bubuleandră), Evdochim (46 I. Călin; 75 B. Stelea jr.) - Benzar (58 Dimcea), Larie (65 Ștefănescu), Banoti (60 Trandu) - Pavăl (70 Dan), Pantelie (60 Șt. Sandu), I. Lupu (67 Marinkovic). Constănțenii nu s-au putut baza în această partidă pe Chițu, Cârstocea, R. Lupu, Sin și Hertu, care s-au întors mai devreme la Constanța, pentru susținerea examenului de admitere la facultate, dar nici pe Cristocea, care a contactat o răceală puternică. Reveniți acasă, jucătorii Viitorului au primit pauză până luni, 26 iulie, când pleacă în al doilea stagiu de pregătire, la Brașov.