Bulgaria va organiza alegeri parlamentare anticipate la 27 octombrie

Articole de la același autor
Preşedintele Radev a declarat că un guvern interimar condus de Dimităr Glavcev va depune, marţi, jurământul în parlament, cu misiunea de a conduce ţara până la alegeri.
„Mâine, voi semna de asemenea un decret cu privire la desfăşurarea de alegeri parlamentare la 27 octombrie”, a spus Radev după ce Glavcev i-a prezentat guvernul său interimar.
Bulgaria traversează o perioadă cu guverne instabile de când protestele anticorupţie din 2020 au dat jos o coaliţie condusă de partidul de centru-dreapta GERB.
GERB, în prezent cel mai mare partid din Adunarea Naţională, formaţiunea reformistă Continuăm Schimbarea (PP) şi micul partid parlamentar ITN au eşuat pe rând în tentativa de a forma o coaliţie stabilă în urma alegerilor de pe 8 iunie, încheiate neconcludent.