Primăria Cumpăna organizează Festivalul "Rodul Pământului"

468
Primăria Cumpăna organizează Festivalul
După o pauză de doi ani, Festivalul "Rodul Pământului" revine și aduce la Cumpăna bunătățile toamnei în cadrul Zilelor Recoltei.

Potrivit primarului Mariana Gâju, în perioada 24 – 25 septembrie 2022, în localitatea Cumpăna, județul Constanța, va avea loc cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului Național „Rodul Pământului”, într-o nouă locație: parcul de agrement din comună (strada Strajei - în vecinătatea sălii de sport „Elena Frîncu”).

Acțiunile din acest an vor continua tradiția deja instituită, scopul organizării acestui festival fiind promovarea României ca destinaţie turistică, păstrarea şi promovarea tradiţiilor culinare ale regiunilor turistice româneşti.

Festivalul Național ”Rodul Pământului” este un eveniment dedicat pământului, gastronomiei româneşti, bogăţiei etnografice şi folclorice ce pune în valoare moştenirea rurală şi culturală a Dobrogei şi a României. 







FESTIVALUL NAȚIONAL “RODUL PĂMÂNTULUI ”

Editia a XVIII-a

PROGRAM DE DESFĂŞURARE A MANIFESTĂRILOR

ZIUA I – sâmbătă, 24 septembrie 2022


10.00-10.30 • Parada portului popular - intersecție str. Cireșica cu str Strajei Cumpăna – parcul de agrement.

• Fanfara R.A.J.A. Constanța

10.30-11.30 Deschiderea oficială a manifestării –Prezentatori

- Cuvânt de bun venit adresat de primarul comunei Cumpăna, Mariana Gâju

- Intonarea Imnului de Stat al României.

- Alocuţiuni invitaţi

- Vizitarea standurilor cu produse agricole şi preparate tradiționale, a standurilor cu produse meșteșugărești și a expoziției de gastronomie

11.30-11.35 PREZENTATORI

POLINA GHEORGHE – prezentator Radio Antena Satelor

BIANCA -ȘTEFANIA-LUZINSCHI

11.35-11.55 Ansamblul folcloric „MUGURAȘII CUMPENEI”din comuna Cumpăna, județul Constanţa

DANSUL RECOLTEI

SUITĂ DOBROGEANĂ - GEAMPARALE

Solist ANDREEA SCURTU

11.55-12.05 Echipa de Rugby CLUBUL, C.S. Victoria Cumpăna” – antrenor BĂCIOIU FLORIN

12.05-12.30 Ansamblul folcloric „FLORI DOBROGENE”din comuna Mihail Kogălniceanu jud.Constanța-instructor Dordea Elena

12.30-12.50 PREMIEREA NOU NĂSCUŢILOR DIN LUNA AUGUST- SEPTEMBRIE 2022 (10 nou-născuți)

12.50-13.00 Echipa de Gimnastică Clubul „C.S. VICTORIA CUMPĂNA”, instructor ELENA VLAD.

13.00-13.20 PLAI DE DOR – ALBEȘTI – coregraf Dordea Elena

13.20-13.40 Şcoala de Balet „NICOLAE SPIRESCU” – com. Cumpăna, instructor Teodora Spirescu.

13.40-13.50 Secția de Lupte Libere C.S. VICTORIA Cumpăna –antrenor VICOL VASILE.

13.50-14.05 Ansamblul folcloric „IZVORAȘUL DOBROGEAN” din comuna Fântânele, județul Constanța– instructor Dordea Elena, soliste ADELINA CIORTESCU, ANDREEA IACOB

14.05-14.10 GRUPUL FOLCLORIC „SPERANȚAˮ

14.10-14.35 Ansamblul CAN-RENKLER- comunaTopraisar, județul Constanța,instructor coregraf GAFAR-ȘEILA, ROXANA PALICIUC - muzică tătărească

14.35-15.00 Ansamblul Folcloric „MĂGURAˮ Cernești , județul Maramureș – Radu Roman.

15.00-15.20 RECITAL LUZINSCHI BIANCA-ȘTEFANIA

15.20-15.40 Ansamblul folcloric „MUGUREII DOBROGENI ”, din orașul Hârșova, instructor Voicu Camelia și Ifrim Ioana solist Brașovanu Antonio, Toma Gabriela.

15.40-16.30 Recital extraordinar ILIE CARAȘ.

16.30-16.45 Ansamblul „KARDELEN”- din comuna Cumpăna, instructor AYLIN APTI.

16.45-17.05 Ansamblul folcloric „MUGUREII DOBROGENI”, din orașul Hârșova, instructor Voicu Camelia.

17.05-17.30 Ansamblul Folcloric „ROMÂNCUȚA”,comuna Cumpăna, județul Constanța, maestru coregraf Olteanu Constantin.

SOLIST VOCAL - ELENA IORDAN

SOLIST VOCAL - CĂTĂLIN CÂMPANU

17.30-18.00 Trupa „AUDEO”- folclor țigănesc, Cernavodă, instructor Netty Ioniță.

SOLISTE: BĂIETU LIVIA, ZAHARIA MARIA

18.00-18.10 Ansamblul Folcloric „ROMÂNCUȚA”,comuna Cumpăna, județul Constanța, maestru coregraf Olteanu Constantin

Suită din Banat

18.10-18.30 RECITAL MARIUS BRUTARU

18.30-18.45 PREMIEREATINERILOR MAJORI

18.45-19.05 Ansamblul Folcloric „ROMÂNCUȚA”, comuna Cmpănau, județul Constanța, maestru coregraf Constantin Olteanu.

Recital: Ștefania Luzinschi, Iordan Elena, Câmpanu Cătălin

19.05-19.30 POPA VIOERL instrumentist orgă CUMPĂNA

19.30-20.30 Recital FORMAȚIA „IRIS’’

20.30 Disko

ZIUA II – DUMINICĂ, 25 septembrie 2022

11.00 – 11.30 Deschiderea oficială a manifestării ;

Cuvânt de bun venit adresat de primarul comunei Cumpăna, Mariana Gâju

Vizitarea standurilor cu produse agricole şi preparate tradiţionale, a standurilor cu produse meşteşugăreştişi a expoziţiei de gastronomie

Discuţii cu producătorii agricoli, legumicultori, crescători de animale etc.

11.30 – 11.50 Ansamblul folcloric„MUGURAȘII CUMPENEI” comuna Cumpăna, judeţul Constanţa, maestru coregraf Constantin Olteanu

SUITĂ DOBROGEANĂ

Solist MIHAI CHITOȘCĂ

SUITĂ MUNTENIA-CIULEANDRA

SUITĂ MOLDOVA

11.50 –11.55 STREET DANCE- SOUTH SIDE CREWcomuna Cumpăna, județul Constanța,coregraf AlinPopa.

11.55– 12.05 Echipele de fotbal ale C.S. Victoria Cumpăna”, antrenori: MUSTACĂ

CRISTIAN, CRISTOCEA VASILICĂ, TUDOR GRIGORIE.

12.00– 12.20 OSMAN VÎRLAN (VALI OSMAN) – Dansuri grecești.

12.20 – 13.10 GRUPUL VOCAL “BUJOREII MUZICALI”- RECITAL NICA VIORICA

13.10 – 13.15 STREET DANCE- Trupa„ MINIONI”comuna Cumpăna, județul Constanța,coregraf AlinPopa

13.15– 13.45 RECITAL – MARICAȘ IONELA

13.45– 14.20 BORDEA MARIAN ȘI BORDEA MARIA - DENISA CLAPĂ SI VOCE comuna Cumpăna.

14.20– 14.40 Ansamblul folcloric „AROMÂN DOR”- com. Sarighiol de Deal, Tulcea, instructor Caimacan Popescu Dumitru.

14.40 – 15.15 Formația „AMIGO” -comuna Cumpăna.

15.15 – 15.25 Echipa de Scrimă CLUBUL „C.S. Victoria Cumpăna” - antrenor BEZEM SEBASTIAN.

ECHIPA DE ȘAH prof. DANIEL-IULIAN PANAINTE.

15.25 – 16.25 Recital extraordinar MARIA CONSTANTIN.

16.25– 16.45 Ansamblul folcloric„LUMINIȚE DOBROGENE” – comunaLumina, județul Constanța,Coregraf Elena Dordea, solist PETRICĂ CRISTIAN

16.45– 17.05 Ansamblul folcloric „ARMÂNA MEA” din orașul Ovidiu, jud. Constanța – instructor Dordea Elena.

17.05 – 17.25 Ansamblul Folcloric „MĂGURAˮCernești , județul Maramureș – Radu Roman.

17.25 – 17.45 Premierea celor mai buni gospodari din comună

17.45– 18.05 Ansamblul Focloric „ASTRAS” Constanța.

18.05 – 18.25 Ansamblul folcloric „TRADIȚII DOBROGENE” din comuna Pecineaga, județul Constanța – maestru coregraf Călin Mihai.

18.25 – 18.45 Ansamblul folcloric „ELPIS” al Comunităţii Elene din Constanţa, instructor Teodora Parlea.

18.45 – 19.10 Ansamblul Folcloric „ROMÂNCUȚA”, comuna Cumpăna Județul Constanța, maestru coregraf Olteanu Constantin

SUITĂ DOBROGE

SOLIT VOCAL IORDAN ELENA

SUITĂ MOLDOVA

SOLIST VOCAL CĂTĂLIN CÂMPANU

SUITĂ BANAT

19.10 – 19.20 Recital ADRIANA IVANCIU- comuna Cumpana.

19.20 – 20.30 Recital extraordinar LIVIUTEODORESCU

20.30 ÎNCHIDERE EVENIMENT – FOCURI DE ARTIFICII



Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.3717 secunde