190
Baschet / „Acvilele”, final de coşmar în meciul cu Islanda, în preliminariile EURO 2023 - 1-1669624604.jpg

Naţionala feminină de baschet a României a fost învinsă, cu scorul de 58-68, de reprezentativa Islandei, într-o partidă disputată la Reykjavik, în Grupa C a preliminariilor Campionatului European 2023.
„Acvilele” au controlat jocul în cea mai mare parte a timpului, dar au cedat în ultimele trei minute. Când mai erau trei minute şi 25 de secunde, scorul era egal, 58-58, însă România nu a mai marcat niciun punct până la final, iar gazdele au reuşit zece puncte.

Cea mai bună de la gazde a fost Sara Run Hinriksdottir, fostă jucătoare la Phoenix-CSU „Simona Halep” Constanţa, cu 33 puncte, 7 rec, 5 pd.

În celălalt meci al grupei, Spania a învins Ungaria, scor 77-66, şi s-a calificat la turneul final.

În clasament, Spania ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Ungaria, 6 puncte, Islanda, 5 puncte, România, 5 puncte.

România mai are două meciuri de jucat, pe 9 februarie, cu Spania, pe teren propriu, şi cu Ungaria, pe 12 februarie, în deplasare.