Liga Naţională de baschet masculin

BC Athletic Neptun, înfrângere în Cetatea Băniei

150

Echipa masculină de baschet BC Athletic Neptun Constanţa a fost învinsă, cu scorul de 83-95, de SCM U Craiova, într-o partidă găzduită de Sala Polivalentă din Cetatea Băniei, contând pentru etapa a 10-a a Ligii Naţionale.

Deşi antrenorul Alexandru Olteanu nu s-a putut baza pe slovenul Zan Kosic, accidentat, „Gladiatorii din Tomis” au avut un debut promiţător de meci. Primul sfert s-a terminat la egalitate 21-21, al doilea le-a revenit cu 26-22, astfel că, la pauza principală, aveau un avans de patru puncte. Din păcate, constănţenii nu au mai putut ţine ritmul, au făcut un sfert trei slab, iar gazdele au recuperat handicapul şi s-au desprins apoi decisiv, 30-13. Sfertul patru a aparţinut tot Athleticului, 23-22, dar zarurile fuseseră aruncate.

Pentru echipa de pe litoral, cele mai multe puncte (24) le-a marcat Max Darling, neo-zeelandezul mai reuşind patru recuperări şi trei pase decisive. S-au mai remarcat americanii Devante Rashad Wallace (şase pase decisive) şi Jakob Lowerence (10 recuperări).

În clasament, BC Athletic Neptun ocupă locul şase, cu 15 puncte. Până la finalul anului, „Gladiatorii din Tomis” vor mai susţine patru meciuri, cu CSO Voluntari (în deplasare) şi CSM CSU Sibiu (pe teren propriu), în campionat, plus „dubla” cu CSM Galaţi, în Cupa României.