482
Fotbal, EURO 2020 / Italia, prima echipă calificată în optimi. Rusia, balon de oxigen - untitled-1623911783.jpg

Italia este prima echipă calificată în optimile de finală ale turneului final EURO 2020, după ce a trecut la pas, scor 3-0 (1-0), de Elveţia, într-o partidă disputată pe „Stadio Olimpico” din Roma, contând pentru Grupa A.

Manuel Locatelli (min. 26, 52) a reuşit o „dublă”, scorul final fiind stabilit de Ciro Immobile (min. 89).

În aceeaşi grupă, Ţara Galilor a făcut un meci perfect pe stadionul „Olimpic” din Baku şi a învins Turcia, scor 2-0 (1-0), victorie care o apropie mult de optimile de finală.

Golurile au fost marcate de Aaron Ramsey (min. 43) şi Connor Roberts (min. 90+5), însă cel mai bun jucător de pe teren a fost Gareth Bale, care deşi a ratat un penalty, a oferit pasele decisive ambilor marcatori.

Programul ultimei etape (20 iunie): Italia - Ţara Galilor (se joacă la Roma) şi Elveţia - Turcia (se joacă la Baku).

În Grupa B, la Sankt Petersburg, Rusia a trecut la limită, scor 1-0 (1-0), de Finlanda şi se menţine în cursa pentru optimile de finală.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat, în prelungirile primei reprize, de Aleksei Miranciuk (min. 45+2).

Programul ultimei etape (21 iunie): Finlanda - Belgia (se joacă la Sankt Petersburg) şi Danemarca - Rusia (se joacă la Copenhaga).