Două înfrângeri în turneul inaugural al DA la handbal masculin

HC Dobrogea Sud II, primele meciuri după opt luni de pauză

223

Primele două partide disputate în cadrul noului sezon al Diviziei A au adus pentru handbaliştii de la HC Dobrogea Sud II două înfrângeri, venite însă după evoluţii curajoase ale „delfinilor”.

Vineri, în runda inaugurală a turneului de la Cluj, găzduit de Sala „Horia Demian”, HC Dobrogea Sud II a cedat la limită, scor 28-29 (14-13), în faţa celor de la CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu.

„Eu spun că a fost un meci bun după opt luni de pauză. Copiii au jucat frumos, cu curaj și au pierdut la diferență de un gol în fața unei echipe care vrea să promoveze. Reamintesc că obiectivul nostru principal este să creștem cât mai mulți jucători pentru prima echipă”, a declarat, pentru site-ul oficial al clubului, Ionuţ Stănescu, preşedintele HC Dobrogea Sud aflându-se la faţa locului alături de directorul tehnic al Academiei HC Dobrogea Sud, Aihan Omer, și de antrenorul Enis Murtaza.

Sâmbătă, în duelul dobrogean al Seriei B, faţă în faţă s-au aflat HC Dobrogea Sud II şi CS Medgidia, victoria revenind, graţie plusului de maturitate, echipei de pe malul Canalului. CS Medgidia s-a impus cu scorul de 26-20, după ce, la pauză, avea deja avans de patru goluri, 14-10.

HC Dobrogea Sud: Preda, Chilianu - Stănescu 8 goluri, Bruj 6, Popa 3, Cazacu 1, Ostace 1, Moroșanu 1, Chifor, Cutura, Teodorescu, Bărbulescu, Turof, Apostol, Ablachim

CS Medgidia (antrenori, Adrian Georgescu, Ionuț Deli-Iorga): Vasilescu - Olteanu 9 goluri, Marcu 3, Hodorogean 3, Munteanu 2, Avramescu 2, Damian 2, Loghin 1, Olar 1, Cimpu 1, Moronet 1, Museseanu, Ciobanu.

Iată şi alte rezultate înregistrate în turneul inaugural de la Cluj: CS Medgidia - CNOPJ București 48-22, CS Dinamo II Bucureşti - Universitatea Craiova 21-45, CSM Alexandria - CSM București II 27-19, CS Dinamo II Bucureşti - CNOPJ București 24-34, CSM Alexandria - Universitatea Craiova 34-25, CSM București II - CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu 28-26.