127
Tenis / Ana Bogdan, eliminată de Victoria Azarenka de la Roland Garros, după un meci dramatic - 1-1653377317.jpg

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (29 ani, 93 WTA) a ratat calificarea în turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, competiţie care se desfăşoară, în această perioadă, pe zgura pariziană.

În runda inaugurală, românca a fost învinsă, în trei seturi, scor 7-6 (7), 6-7 (1), 2-6, de belarusa Victoria Azarenka (32 ani, 15 WTA), după un meci epuizant, care a durat două ore şi 58 de minute, fiind şi întrerupt din cauza ploii, la 3-3 în setul secund.

Pentru prezenţa pe tabloul principal, Ana Bogdan s-a ales cu 60.000 de euro şi 10 puncte WTA.