Liga Naţională de handbal masculin, etapa a cincea

Un nou thriller marca CSM Constanţa. Ravnic a "ciuruit" poarta CSM-ului Bucureşti

278
Un nou thriller marca CSM Constanţa. Ravnic a

Meci greu pentru handbaliştii de la CSM Constanţa, sâmbătă, la Sala Sporturilor, contra CSM-ului Bucureşti. Un adevărat derby al etapei a cincea a Ligii Naţionale, o atmosferă extraordinară în tribune şi o victorie la limită a gazdelor.

Un nou thriller marca CSM Constanţa, în meciul de campionat cu CSM Bucureşti. Formaţia vizitatoare a avut un debut în forţă de meci, a condus aproape în permanenţă în prima repriză (3-1, min. 4; 8-6, min. 13; 11-9, min. 18) şi chiar s-a desprins la trei goluri, 13-10, în minutul 20. Gluma părea a se îngroşa, însă jucătorii antrenaţi de George Buricea au început cursa de urmărire şi, în doar două minute, au reuşit să egaleze, 13-13. Echilibrul s-a menţinut pe final de repriză, golul lui Valentino Ravinic, din ultimele secunde, făcând ca, la pauză, tabela să indice egalitate, 16-16.

De la vestiare, constănţenii au ieşit mult mai decişi să ia toate punctele puse în joc, iar spectatorii i-au purtat spre cel de-al patrulea succes din Liga Naţională. Ionuţ Nistor a dat tonul, cu şase goluri preţioase, Vitaly Komogorov a orchestrat câteva atacuri letale, iar Dani Vasile a făcut ce ştie el mai bine: a închis poarta pentru adversari!

Gazdele au pus trei „lungimi” distanţă (24-21, min. 44; 30-27, min. 56) şi, chiar dacă nu au mai marcat în finalul incandescent, au reuşit să îşi conserve victoria, 30-29.

Pentru CSM Constanţa, au marcat: Ravnic 8, Nistor 7, Komogorov 4, Susanu 3, Stankovic 3, Nikolic 2, Brasseleur 2, Ilie 1.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CS Dinamo Bucureşti - CSM Focşani 41-33, HC Buzău - CSA Steaua Bucureşti 23-22, AHC Potaissa Turda - CSM Oradea 37-28, CSM Vaslui - CSU din Suceava 35-29, CSM Bacău - CS Minaur Baia Mare 25-32, SCM Politehnica Timişoara - CSM Odorheiu Secuiesc 26-25.

În clasament, pe prima poziţie se menţine CS Dinamo Bucureşti, cu 18 puncte (6 jocuri), campioana României fiind urmată, în ordine, de CS Minaur Baia Mare (12 p; 5 j), CSM Constanţa (12 p; 5 j), AHC Potaissa Turda (9 p; 5 j), CSM Bucureşti (9 p, 5 j) şi CSA Steaua Bucureşti (9 p; 5 j).

Pentru CSM Constanţa, urmează o deplasare la Vaslui, sâmbătă, 1 octombrie, şi apoi o etapă intermediară, miercuri, 5 octombrie, la Sala Sporturilor, cu CSU din Suceava.

CS Medgidia a ieşit victorioasă în duelul dobrogean al juniorilor, după ce învins-o, cu scorul de 47-39 (22-18), pe CSM Constanţa, chiar la Sala Sporturilor, într-o partidă contând pentru Campionatul Naţional de handbal-juniori.

Formaţia din municipiul de pe malul Canalului a fost la înălţime pe tot parcursul partidei, reuşind să-şi menţină un tonus bun. Apărarea şi atacul s-au completat perfect, iar jucătorii antrenaţi de Ionuţ Deli-Iorga şi Adrian Georgescu şi-au trecut în cont a doua victorie din noul sezon.