Prin episcopul vicar patriarhal Ciprian Câmpineanul, reprezentanții Patriarhiei Române au recunoscut că nu au aprobare canonică pentru construirea unei biserici în Ierihon, însă au subliniat că vor continua demersurile pentru obținerea acesteia.
- Publicitate -
Construirea bisericii fără aprobarea canonică necesară a determinat Patriarhia Ierusalimului să anunțe, în această săptămână, întreruperea comuniunii cu Patriarhia Română.
Lăcașul de cult a fost construit pe lângă o casă de oaspeți destinată pelerinilor sosiți în Israel.
Reprezentanții Patriarhiei Române au derulat cronologic evenimentele legate de construirea bisericii din Ierihon, afirmând că, înainte de a fi începute lucrările, în 1998, a existat "un acord verbal" din partea patriarhului de atunci al Ierusalimului, Diodor.
Ulterior, însă, Sfântul Sinod de la Ierusalim a dat de înțeles că nu este de acord cu construirea bisericii. În aceste condiții, în 2000, patriarhul de atunci al Bisericii Ortodoxe Române, Teoctist, l-a rugat pe Diodor să fie dată și aprobarea scrisă.
De cealaltă parte, Patriarhia Ierusalimului a afirmat că partea română nu a arătat dispoziție pentru "o rezolvare canonică a problemei și pentru păstrarea unității în Hristos, ci dimpotrivă prin argumente slabe și netemeinice încearcă legalizarea și stabilizarea stării create".