Joi, 04 Iunie 2026

Crește ratingul de țară?

de Cuget Liber Sâmbătă, 30 Aprilie 2011 200 < 1 min citire
"Am putea majora ratingul", spune Marko Mrsnik, director Standard & Poor’s Sovereign Ratings în ultimul raport privind România, citat de Ziarul Financiar.
Bineînțeles, în anumite condiții. Principala condiție este ca Guvernul să "mențină ritmul reformelor structurale pe care le-a inițiat și să consolideze un istoric de politică fiscală și să mențină stabilitatea sectorului financiar", a menționat Mrsnik.
În prezent ratingul României este BB+, cu perspectivă stabilă.
O îmbunătățire a ratingului încă din acest an este o perspectivă optimistă, dar semnalele venite din partea unor analiști financiari ne dau speranța că acest lucru poate deveni realitate, dacă se mențin tendințele din zona macroeconomică iar Guvernul nu-și diminuează angajamentul în realizarea reformelor structurale înainte de alegeri.
Scăderea deficitului bugetar de la 8,5% în 2009 la 6,6% în 2010 are ca principale cauze creșterea TVA și reducerea cheltuielilor din sectorul bugetar, este de părere Mrsnik, care crede că Guvernul va continua consolidarea finanțelor publice, noul acord preventiv cu FMI minimizând riscul derapajului fiscal înainte de 2012.
Mrsnik de la Standard & Poor's a declarat pentru ZF că anticipează o creștere economică de 1,3-1,5% în acest an.
Cezar PETROVICI
Taguri
Articolul anterior Șapte trenuri suplimentare spre litoral, pentru 1 Mai
Articolul următor Boala care dă dureri crâncene după fiecare masă

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Ultima ora

Ultima oră

Titlurile zilei