Vineri, 05 Iunie 2026

EUROSTAT are rezerve față de datele transmise de INS

de Cuget Liber Marţi, 26 Aprilie 2011 170 < 1 min citire
Institutul Național de Statistică a transmis un comunicat în care se spune că Eurostat și-a exprimat unele rezerve față de datele transmise de România și în special față de tratamentul statistic al indicatorilor unor companii reclasificate în sectorul administrațiile publice conform metodologiei ESA 95.
De o astfel de apreciere s-au mai "bucurat" și date transmise de țări ca Grecia, Danemarca și Marea Britanie.
Pentru a răspunde instituției europene, INS împreună cu Ministerul Finanțelor Publice și Banca Națională vor face verificări.
"În ședința Guvernului din data de 20 aprilie 2011 s-a stabilit verificarea calității datelor din situațiile financiare ale unor companii publice pentru perioada 2007-2009, în vederea identificării discrepanțelor dintre conturile financiare și nefinanciare", se specifică în comunicat.
După finalizarea verificărilor și identificarea cauzelor care au condus la înregistrarea discrepanțelor dintre conturile financiare și nefinanciare, la care vor participa experți din INS, MFP și Banca Națională, urmează a fi prezentate EUROSTAT detaliile necesare pentru înlăturarea rezervelor formulate cu ocazia raportării din septembrie 2011.
Cezar Petrovici
Taguri
Articolul anterior Liga a II-a, FC Farul / Gică Butoiu: "Meci slăbuț, dar contează victoria"
Articolul următor Mai multe persoane au fost ucise pe aeroportul din Kabul, controlat de forțele române

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Ultima ora

Ultima oră

Titlurile zilei