Joi, 04 Iunie 2026

Gigi Chiru și-a prezentat strămoșii

de Carmen MOCANU Sâmbătă, 02 Aprilie 2011 565 < 1 min citire
Pentru a demonstra că este român, președintele PDL Constanța, Gigi Chiru, și-a prezentat strămoșii.
"Bunicii și străbunicii mei provin din comuna Horia de Tulcea. Suntem de patru generații în această localitate. Părinții mei se numeau Constantin Chiru și Smaranda Chiru, fostă Racoviță. Bunicii din partea tatălui, se numeau Chiru Ilie și Chiru Matilda, iar bunicii din partea mamei au fost Racoviță Nicolae și Racoviță Stratia. Oricine dorește să caute etimologia numelui Chiru va găsi: forma masculină a numelui Chira - vechi prenume grecesc. Chira provine de la numele de Kyros, Kiriakos, care are o puternică legatură cu religia creștină, fiind atestat după răspândirea creștinismului", spune liderul democrat-liberalilor din Constanța.
Din partea mamei, născută Racoviță, Chiru îi menționează cu același nume pe domnitorul Mihail Racoviță și pe fondatorul biospeologiei Emil Racoviță.
"Spre deosebire de numele familiei mele, oricine caută istoria numelui Mazăre va găsi doar semnificația cuvântului: planta erbacee de cultură, din familia leguminoaselor, cu flori albe sau trandafirii și cu semințe sferice, comestibile, închise în păstăi", a afirmat Christian Gigi Chiru.
Taguri
Articolul anterior Japonia / Între 200 și 300 de cadavre găsite pe o plajă din Sendai
Articolul următor Liga a II-a, FC Farul / Gică Butoiu: "Absențele lui Ștefan și Ciobanu vor cântări greu"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Ultima ora

Ultima oră

Titlurile zilei