Duminică, 07 Iunie 2026

Noul acord cu FMI ar putea fi înghețat dacă deputații sprijină scăderea TVA la alimentele de bază

de Cuget Liber Joi, 24 Martie 2011 155 < 1 min citire
Noul acord cu FMI, de tip preventiv, ar putea fi înghețat dacă deputații vor respinge cererea de reexaminare a legii privind reducerea TVA la 5% la alimentele de bază propusă de președinte, anticipează analiștii ING, citați de Mediafax.
Un astfel de scenariu ar avea efecte negative asupra leului și asupra costurilor de finanțare pentru Ministerul Finanțelor.
Cererea de reexaminare formulată de președintele Traian Băsescu asupra legii privind reducerea TVA la 5% la alimentele de bază a fost respinsă, miercuri, de Senat, care a menținut, astfel, textul legislativ inițial.
Proiectul legislativ propus de opoziție a fost adoptat pe 19 octombrie anul trecut și trimis președintelui spre promulgare, după ce deputații puterii au invocat o eroare de comunicare la votul lor favorabil. Principala prevedere a legii este reducerea TVA la 5% pentru alimentele de bază.
Taguri
Articolul anterior Japonia / Între 200 și 300 de cadavre găsite pe o plajă din Sendai
Articolul următor Liga a II-a, FC Farul / Gică Butoiu: "Absențele lui Ștefan și Ciobanu vor cântări greu"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Ultima ora

Ultima oră

Titlurile zilei