Asociațiile pentru protecția animalelor vin să discute astăzi cu deputații din comisia de administrație pentru a-i convinge să renunțe la eutanasierea câinilor fără stăpân, informează Realitatea.net. Marți, reprezentanții asociațiilor și iubitorii de animale au protestat în Capitală.
- Publicitate -
Deputații lucrează la legea câinilor comunitari, o inițiativă care a fost depusă la Parlament în 2007. Proiectul prevedea inițial sterilizarea câinilor fără stăpân și a fost adoptat la acea vreme în Senat.
Odată ajuns în Camera Deputaților, proiectul a suferit modificări importante, adică posibilitatea eutanasierii câinilor comunitari care sunt grav bolnavi, sunt agresivi sau nu sunt adoptați în 7 zile.
Asociațiile pentru protecția animalelor nu sunt de acord cu aceste modificări și au protestat în mai multe rânduri, cerându-le deputaților să renunțe la aceste modificări.
Deputații din comisia de administrație au dat, la începutul lunii martie, aviz favorabil eutanasierii câinilor fără stăpân.