Duminică, 07 Iunie 2026

UE va critica România și Bulgaria în raportul de joi, dar nu le va suspenda fonduri (Reuters)

de Cuget Liber Joi, 12 Februarie 2009 469 < 1 min citire
Comisia Europeană le va semnala României și Bulgariei, în raportul de joi pe justiție, că trebuie să facă mai mult pentru a combate corupția și crima organizată, dar nu le va suspenda fonduri europene celor două țări în acest stadiu, au declarat surse europene citate de Reuters.
Rapoartele pe justiție ale celor două țări, despre care Reuters precizează că sunt cele mai sărace din UE, vin după ce executivul european a suspendat în iulie fonduri de circa 500 de milioane de euro destinate Bulgariei. Cele două țări fac obiectul unui mecanism de monitorizare, pentru că nu făcuseră suficiente progrese în reforma justiției și combaterea corupției, înainte de a adera.
"Aceste rapoarte nu se referă la fonduri europene", a declarat purtătorul de cuvânt al Comisiei, Mark Gray. "Sunt evaluări factuale ale progreselor făcute în ultimele șase luni", a adăugat el.
Alte surse din executivul european au sugerat că Bulgaria a făcut unele progresele în ultimele șase luni, în timp ce România a regresat.
Taguri
Articolul anterior Friptură ucraineană
Articolul următor Amenzi de peste 48.000 de lei pentru comercianții de îmbrăcăminte și încălțăminte

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Ultima ora

Ultima oră

Titlurile zilei