Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Andrej Babis critică sancțiunile UE contra Rusiei

de Cuget Liber Vineri, 06 Octombrie 2017 122 < 1 min citire
Andrej Babis critică sancțiunile UE contra Rusiei
Sancțiunile impuse Rusiei de către Uniunea Europeană sunt ineficiente, iar acordul de la Minsk pentru încetarea luptelor în estul Ucrainei nu dă rezultate, a afirmat, ieri, miliardarul ceh Andrej Babis, care, foarte probabil, va deveni prim-ministrul Republicii Cehe, informează Reuters. 
Uniunea Europeană a impus primele sancțiuni împotriva Rusiei după ce aceasta a anexat Crimeea, în martie 2014. 
Andrej Babis, al cărui partid ANO este cotat cu cel puțin 10% din intențiile electoratului în perspectiva alegerilor din 20-21 octombrie, a declarat că Rusia este agresoare, dar că sancțiunile nu au schimbat cu nimic situația. Totuși, Babis a evitat să afirme că aceste sancțiuni ar trebui să fie ridicate. 
"Sancțiunile nu au forțat Rusia să părăsească Crimeea. Acordul de la Minsk nu funcționează. Se pune întrebarea ce este de făcut în continuare", a spus el. 
Coaliția guvernamentală de la Praga, condusă de social-democrați și care include ANO, a susținut sancțiunile UE impuse Moscovei. 
Taguri
Articolul anterior Guvernul spaniol respinge orice mediere în criza catalană
Articolul următor Închisoare pe viață pentru 34 de persoane care ar fi încercat să-l ucidă pe Erdogan

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei