Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Atac cu drone ruseşti asupra unui port din regiunea Odessa

de Sorin MIHALACHE Miercuri, 02 August 2023 164 < 1 min citire
Atac cu drone ruseşti asupra unui port din regiunea Odessa
Un atac cu drone explozive ruseşti a lovit infrastructura portuară şi a provocat incendii în regiunea Odessa, în sudul Ucrainei, nefiind înregistrate victime, a anunţat, miercuri, 2 august, guvernatorul regiunii, Oleg Kiper, relatează agenţia AFP.
Din cauza atacului, au izbucnit incendii la instalaţiile portuare şi la infrastructura industrială din regiune, iar un ascensor a fost avariat", a transmis guvernatorul Oleg Kiper.
De asemenea, mai multe drone ruseşti au atacat Kievul în noaptea de marţi spre miercuri, provocând pagube materiale, a anunţat primarul capitalei ucrainene, Vitali Klitschko.
Ca urmare a atacului inamicului asupra capitalei şi a căderii resturilor de la drone, o clădire nerezidenţială a fost avariată în districtul Solomyansky. Un copac a luat foc în districtul Svyatoshynsky", a menţionat Klitschko. 
Taguri
Articolul anterior A început a doua ediţie a programului "Tu decizi pentru Constanţa". Iată etapele de desfăşurare
Articolul următor Statele UE pregătesc evacuarea cetăţenilor lor din Niger. Rusia, în spatele loviturii de stat?

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei