Aleksei Pușkov, președintele Comitetului pentru afaceri internaționale în Duma de Stat (Camera inferioară a Parlamentului rus), a declarat că imaginea președintelui SUA, Barack Obama, creată de-a lungul timpului, va fi distrusă în trei zile de bombardamentele asupra Siriei, relatează publicația electronică Vzglyad.
- Publicitate -
"SUA vor să bombardeze Siria trei zile. Aceste trei zile îi vor distruge lui Barack Obama imaginea pe care și-a făcut-o timp de mai mulți ani", a scris Aleksei Pușkov pe contul său de pe Twitter.
Presa internațională a relatat anterior, citând surse apropiate Ministerului american al Apărării, că Pentagonul intenționează să lanseze atacuri cu rachete și cu bombe asupra teritoriului sirian timp de trei zile.
Potrivit acesteia, Pentagonul ar intenționa să-și intensifice operațiunea: pe lângă atacarea Siriei cu rachete de croazieră de pe navele marinei americane, Statele Unite și-ar putea utiliza, de asemenea, bombardierele. Mai mult, Casa Albă a solicitat Pentagonului o listă extinsă a țintelor în Siria, suplimentar celor 50 deja convenite.
Surse diplomatice au relevat că, la ordinul personal al lui Barack Obama, comandamentul militar al SUA a revizuit planul în sensul extinderii și al intensificării preconizatului atac în pregătire împotriva Siriei.
Unele media au informat că portavionul american Nimitz și navele care îl escor-tează se îndreaptă spre Marea Roșie, unde, în cazul unui ordin, ar putea lua parte la operațiuni militare împotriva guvernului sirian. În același timp, în vestul Oceanului Indian manevrează un grup naval, condus de portavionul Harry S.Truman.
În prezent, SUA și aliații săi pregătesc un posibil atac împotriva Siriei, ca urmare a acuzațiilor că forțele loiale regimului de la Damasc au utilizat arme chimice la 21 august, într-un atac la periferia capitalei siriene, soldat cu sute de victime. Rusia consideră că vina atribuită armatei regulate siriene nu a fost dovedită. La rândul său, regimul de la Damasc atribuie rebelilor responsabilitatea utilizării substanțelor interzise.